RSS
wtorek, 20 stycznia 2015

Za tydzień idę do szpitala na drugie podanie Mitoksantronu. Powoli zaczynam to przeżywać. Nie boję się tak jak poprzednio. To raczej ekscytacja i niecierpliwe oczekiwanie, co tym razem się poprawi. Bo nadal twierdzę, że pierwsze podanie zadziałało na mnie pozytywnie.

Oby sprawy rodzinne, zwłaszcza związane ze zdrowiem mojej Mamy, nie stanęły na przeszkodzie. Wstępnie umówiłam się już z Teściową, że w razie czego pomoże. Wsparcie, gdyby była taka potrzeba, deklarują też nasi znajomi.

Póki co w czwartek ciąg dalszy lekarskich konsultacji Mamy.

23:57, ju-sty-na
Link Dodaj komentarz »

Miałam dziś trochę czasu, by rozejrzeć się po ciuchowych sklepach internetowych. I powtórzę za moją nieżyjącą Babcią, która była przedwojenną krawcową: "Wszystko już było!"

W sumie to smutne i świadczy nie o czym innym, tylko o tym, że stara już jestem. No jestem i co z tego. ;-)) Zgrabniej powiedzieć DOJRZAŁA. :-))

Naprawdę dużo dzisiejszych "nowości" już było, głównie  w latach osiemdziesiątych: złoto, srebro, połysk, ćwieki, pseudoszlachetne kamienie, swetry z motywami kwiatowymi, wzorami norweskimi czy np. świątecznymi. Było modne i OCZYWIŚCIE!!! się to nosiło. A po chwili był tego przesyt i szczyt obciachu.

Dlatego dziś patrzę na te trendy z dystansem. Chyba już trochę wiem, co jest w miarę bezpieczne i w co warto "zainwestować". Ale to moja słodka tajemnica. ;-)) A młode pokolenie niech napędza koniunkturę i samo się przekona, co za chwilę będzie passé. :-)

23:23, ju-sty-na
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 stycznia 2015

... czyżby mój poprzedni wpis był zapowiedzią Blue Monday, o którym dziś do znudzenia trąbią? :-))

23:38, ju-sty-na
Link Komentarze (1) »

Co rusz mam wrażenie że walę głową w mur. Łup! Kolejna ściana, otrząśnięcie się, weryfikacja celów i priorytetów, mobilizuję się, zbieram siły i idę dalej.

Trudny czas.

00:08, ju-sty-na
Link Dodaj komentarz »
sobota, 17 stycznia 2015

"Misiu, Misiu, Misiuleńku…" śpiewała do Niego gdy płakał moja Babcia, a jego prababcia. :-))

Pan Michał – mój chrześniak i siostrzeniec kończy dziś 30 lat! Kiedy to minęło?

16:10, ju-sty-na
Link Komentarze (1) »

Życie zweryfikowało moje potrzeby. Wczoraj planowałam slow life, a miałam hardcore.

Od jakiegoś czasu moja Mama licho się czuje – duszności, zmęczenie, puchnięcie nóg itd. Okazem zdrowia nigdy nie była, ale ostatnio jej dolegliwości jeszcze się nasiliły. Mama to typ kobiety, która nosem po ziemi, ale o innych zadbać musi, a o siebie troszczy się dopiero na końcu. Do tego uparta jest nieziemsko i nie lubi słuchać głosów doradczych, no i to oczywiście "Zosia Samosia". Yyy… A do tego jest moją Mamą i ja jestem do niej "nieco" charakterologicznie podobna, więc nie raz, nie dwa iskrzy między nami. Oj, to bywa trudna więź! :-)) Kochamy się bardzo, jedna za drugą życie by oddała, ale bywa ciężko.

Od tygodnia mobilizowałam Mamę do wizyty u lekarza – bezskutecznie, bo zawsze było coś pilniejszego. :-( Wczoraj wreszcie przyjechała z wizytą domową lekarka pierwszego kontaktu i pierwsze co zrobiła, to wypisanie skierowania do szpitala, bo bez szczegółowych badań nie zdecydowała się na jakiekolwiek dalsze leczenie. Adam pojechał z mamą do szpitala na SOR, a ja zostałam w domu z Tatą (dla niewtajemniczonych: Tata jest 15 lat po udarze mózgu, jednostronnie sparaliżowany, generalnie na wózku, kontaktowy i w miarę swoich możliwości samodzielny, ale ma już 80 lat i lepiej jak sam w domu na dłużej nie zostaje).

Wyjechali około 15, a wrócili o… 23! Szok, tyle trwały badania. Summa summarum  Mamy do szpitala nie przyjęto (zresztą bardzo wzbraniała się przed ewentualnym zostaniem tam), bo wyniki badań wyszły prawidłowe. W zaleceniach – przekierowanie na izbę przyjęć bardziej specjalistycznego szpitala, bo może to ich działka i oni coś znajdą. Ale nie na szybko, tylko na spokojnie.

No tak. Mama wróciła do domu, dolegliwości nadal ma i wciąż nie wiemy, jaka jest ich przyczyna. Dotychczasowe podejrzenia zostały wykluczone, ale co dalej? Póki co Mama szybciutko rozpakowała przygotowaną wczoraj naprędce torbę z rzeczami do szpitala i zaczyna odsuwać w czasie zamiar udania się do tego bardziej specjalistycznego, do którego ją przekierowano. Musimy nad tym popracować. Dziś dajemy Mamie luz, żeby trochę ochłonęła po wczorajszym – lekarka pierwszego kontaktu przestraszyła ją naprawdę solidnie. Uff… dobrze, że wczorajsze badania wykluczyły bardzo niefajne podejrzenia.

15:46, ju-sty-na
Link Komentarze (2) »
wtorek, 13 stycznia 2015

Czuję potrzebę odpoczynku – luzu, lenistwa, niemyślenia i nicnierobienia. Ostatnimi czasy sporo absorbujących lub stresowych sytuacji. A na to wszystko dziś wypadła mi plomba z zęba. :-(( I to była ta przysłowiowa kropla, która przepełniła dzban. Buuu… Rozłożyło mnie kompletnie, zupełnie nieadekwatnie do ciężaru gatunkowego tego zdarzenia – po prostu: to już było za dużo! :-((

Na możliwość odpoczynku się nie zanosi, trzeba przespać się z problemami, a ząb po prostu dać załatać. Jutro też jest dzień.

19:34, ju-sty-na
Link Komentarze (2) »
niedziela, 11 stycznia 2015

... ale nie króliczkiem Playboy'a, tylko królikiem doświadczalnym. ;-)

A było to tak:

Zadzwonili do mnie znajomi rehabilitanci z pytaniem, czy nie zgodziłabym się na rolę "przypadku medycznego" podczas szkolenia dla fizjoterapeutów z metody pnf. Metoda fajna, już wiele razy pnfem ze mną pracowano, więc czemu nie, a że termin mi pasował, zgodziłam się.

No i wczoraj byłam króliczkiem – służyłam instruktorce do demonstrowania na mnie ćwiczeń i techniki ich wykonywania. A to wszystko w powiązaniu z konkretnym przypadkiem choroby i aktualnym stanem chorego. To mi się w pnf podoba, że do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie, zaś chory musi w ćwiczeniach czynnie uczestniczyć. Tylko wtedy ta metoda ma sens.

Specjalistów od pnf nadal nie ma w Polsce zbyt wielu, a że jest to metoda czasochłonna i wymagająca ścisłej współpracy obu stron – rehabilitanta i chorego, to w darmowym pakiecie usług oferowanych przez NFZ raczej pnf nie znajdziemy. :-((

Tak więc moje wczorajsze bycie króliczkiem to zysk dla obu stron – ja mogłam za darmo poćwiczyć, zresztą z bardzo dobrą instruktorką, a kursantki (były same panie) miały przypadek medyczny prosto z życia.

Na marginesie – praca fizjoterapeuty bywa bardzo ciężka fizycznie, a wykonują ją w przeważającej liczbie kobiety. Przykładem choćby to szkolenie.

Hmmm… "Gdzie ci mężczyźni?…"

15:21, ju-sty-na
Link Komentarze (2) »
środa, 07 stycznia 2015

Znajomi mojego znajomego spędzali z nim i z jego żoną poprzedniego Sylwestra. Gdy zaczęto rozmawiać o noworocznych postanowieniach, przyznali się, że chcieliby rzucić palenie – oboje, a palili każde z nich paczkę dziennie. Znajomy to podchwycił i wymyślił coś dla nich: zaspawał jakąś puszkę i wyciął szczelinę w wieczku – powstała skarbonka, która miała im towarzyszyć przez rok. Umowa była taka: starają się nie palić, a pieniądze których NIE WYDALI na papierosy wrzucają uczciwie do puszki. Po roku, czyli w Sylwestra 2014, puszka miała zostać komisyjnie otwarta, a zaoszczędzone pieniądze przeliczone.

Rzeczywiście tak się stało. Znajomi znajomego pojawili się na sylwestrowej imprezie z puszką, którą otwarto i przeliczono jej zawartość. W puszce było prawie … 7600 zł!!!

Aż się wierzyć nie chce, ale faktycznie: 21 złotych dziennie przeznaczanych na papierosy daje w roku takie oszczędności.

Na koniec znajomy użył przewrotnej psychologicznej zagrywki. Podał koledze-byłemu palaczowi zapalniczkę i wskazując na zawartość skarbonki rzucił: "zapalisz?" ;-))

……

22:48, ju-sty-na
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 05 stycznia 2015

W grudniu 1998 roku stałam się szczęśliwą posiadaczką cudu koreańskiej motoryzacji – srebrnego Daewoo Tico. :-)) Wow, to był wypas! Przesiadłam się do niego z kilkunastoletniego Trabanta, który miał być nasz maksymalnie na rok, a jeździliśmy nim siedem lat. W Tico nie zamarzały od wewnątrz szyby, było dosyć ciepło, palił niewiele, miał nawet 4 głośniki. Ho, ho, ho… Same plusy. ;-))

 Jego pakowność czy wręcz ładowność była naprawdę wielka. Przewiozłam nim np. ponad pół tony papieru na palecie, szafę odzieżową w klepkach i niezliczoną ilość pomniejszych bagaży. Jako samochód transportowy sprawdzał się świetnie.

W codziennym użytku też był fajny, bo mały, zwrotny i zrywny, więc po mieście bardzo okey. Gorzej na trasie, bo jak się za bardzo uruchomiło wyobraźnię i myślało, co może z niego zostać w razie wypadku, to człowiek od razu zwalniał. :-(( Mówiłam o nim, że to samochód do jazdy bezdotykowej. Nawet banalne stłuczki czy przytarcia kończyły się widocznymi uszkodzeniami.

Jeździłam moim "srebrnym szerszeniem" przez 10 lat, potem jeszcze rok służył nam w firmie. Jedenastolatka sprzedaliśmy znajomym, którzy wybudowali się poza miastem i potrzebowali jakiegoś pojazdu dla synów, żeby ci w razie potrzeby mieli coś do dyspozycji Tico miało tę przewagę nad innymi pomysłami, typu rower czy motor, że miało dach i było wieloosobowe. ;-))

Już u znajomych Tico przeżył lawinę – na niego i na ich Toyotę zsunęły się zwały śniegu z dachu domu. Toyotę trzeba było klepać i wymieniać popękaną przednią szybę, a do Tico wystarczyło wsiąść i pięścią uformować wygięty ciężkim śniegiem dach. ;-)))

Potem Tico miał jeszcze jednych właścicieli – znajomi podarowali go przyjaciołom z drugiego końca Polski – niezbyt bogatym i wielodzietnym. Służył im jeszcze trzy lata. Wreszcie dokonał żywota – złamało się coś w układzie kierowniczym i naprawa byłaby droższa niż wartość samochodu. Trafił więc na schrott, ale wcale nie za darmo – ostatni właściciele dostali za niego jeszcze 300 złotych! :-))

Byli dzisiaj u nas znajomi, którym sprzedaliśmy Tico i opowiedzieli nam jego dalszą historię. Fajna i sympatyczna – po drodze żadnych dużych katastrof czy wypadków i zadowolenie właściwie wszystkich użytkowników.

Barwne życie miał mój Tico. :-))

23:46, ju-sty-na
Link Komentarze (3) »